Dom przypruszony białym puchem przywołuje na myśl skojarzenia ze świętami, ciepłem i ogniem tańczącym w kominku. Śnieg i lód wymagają jednak także dodatkowych prac wokół domu i regularnego usuwania. Można sobie z nimi skutecznie poradzić przy pomocy odpowiednich narzędzi oraz wykonanej wcześniej instalacji grzewczej.
Na właścicielach posesji spoczywa ustawowy obowiązek utrzymania w czystości nie tylko własnej działki, ale także przylegającego do niej bezpośrednio chodnika. Zasypane śniegiem ścieżki i podjazd nie tylko utrudniają poruszanie się, ale także zagrażają bezpieczeństwu. Podobnie jak oblodzone schody czy zwisające z dachu sople. Niezbędne odśnieżanie nie musi jednak być uciążliwym, wyczerpującym obowiązkiem. Trzeba tylko odpowiednio się do tego przygotować, zaopatrując się we właściwy sprzęt i rozprowadzając wokół domu specjalną instalację antyoblodzeniową.
Czym odśnieżać?
Walcząc ze skutkami zimowych czynników atmosferycznych, pamiętać musimy o tym, aby nasze działania nie powodowały zniszczeń. Z tego względu odradza się stosowanie soli kuchennej, która nie tylko ma destrukcyjny wpływ na buty czy karoserię samochodu, ale także może powodować trwałe uszkodzenie ogrodowych nawierzchni.
Podstawowym narzędziem jest łopata. Aby właściwie spełniała swoją rolę, powinna być wykonana z lekkiego, ale wytrzymałego materiału, jak drewno, aluminium czy plastik. Dodatkowo krawędź powinna być wzmocniona. Warto też zwrócić uwagę na kształt trzonka i jego wykończenie.
Modyfikacją tradycyjnej szufli jest pług ręczny. Różni się przede wszystkim uchwytem, który pozwala na usuwanie śniegu bez nadwyrężania kręgosłupa. Pług może też być szerszy, dzięki czemu odśnieżanie jest szybsze.
Odśnieżarki mechaniczne
Przy większym terenie położonym w regionie, gdzie opady śniegu są intensywne, warto rozważyć zakup odśnieżarki mechanicznej. Wybierając model, trzeba dopasować go do zadania, jakie przed nim stanie – powierzchni i częstotliwości użytkowania. Od tego należy uzależnić takie parametry jak moc czy prędkość obrotowa silnika.
Najtańszymi urządzeniami są te o napędzie elektrycznym. Są lekkie i nie emitują spalin. Mają jednak zasięg ograniczony długością kabla i mogą sobie nie poradzić ze znaczną pokrywą mokrego śniegu. Sprawdzą się przy zaspach o grubości do 30 cm. Bardziej wydajne są odśnieżarki spalinowe. Do usuwania śniegu na przydomowych ścieżkach i średniej długości podjeździe użyć można jednostopniowego pługa wirnikowego. Mocniejsze natomiast są urządzenia z silnikiem dwustopniowym. Wraz ze wzrostem mocy rośnie też ciężar odśnieżarki. Dlatego bardziej wydajne sprzęty wyposażone są w napęd i koła lub gąsienice. Odśnieżać też można wielofunkcyjnymi traktorkami ogrodowymi, które przystosowane są do zamontowania pługa.
System antyoblodzeniowy
Komfortowym rozwiązaniem, które znacznie podnosi bezpieczeństwo poruszających się wokół domu osób, jest system antyoblodzeniowy. To instalacja grzewcza, która zasadą działania przypomina ogrzewanie podłogowe. Warto zastanowić się nad jej zastosowaniem na etapie zagospodarowania terenu. Rozprowadza się ją w strategicznych miejscach – na podjeździe, głównych ścieżkach, schodach wejściowych. Znajduje swoje zastosowanie nie tylko na poziomie gruntu, ale także na dachu – zapobiegając zamarzaniu wody w rynnach i tworzeniu nawisów na połaciach dachowych.
Właściwie zaprojektowana i wykonana instalacja jest skuteczna, bezpieczna i niedroga w eksploatacji. Zastosować można zarówno stało- lub zmiennooporowe kable grzejne, jak też gotowe do montażu maty. Moc i rodzaj instalacji powinien być dostosowany do ogrzewanej powierzchni, miejsca zastosowania i materiałów, przy których jest rozkładana (rodzaj nawierzchni, rynny i rury spustowe).