Bliźniak jest pośrednią formą pomiędzy wolnostojącym domem a zabudową szeregową. Bliźniacza zabudowa charakteryzuje się dużym ogrodem oraz przestronnymi pomieszczeniami, dlatego cieszy się dużą popularnością. Jednak wspólna ściana, która łączy obydwa domy ma zalety oraz wady. Dlatego wybór zabudowy bliźniaczej powinien być dobrze przemyślany, aby współdzielenie domu z sąsiadami cieszyło wszystkich mieszkańców i nie było uciążliwe.
Korzyści finansowe
Niewątpliwie dom bliźniak jest ekonomiczny zarówno w budowie, jak i w późniejszej eksploatacji. Bliźniacza zabudowa oznacza niższy koszt kupna działki oraz dzielenie niektórych kosztów budowy na dwie rodziny. W przypadku zakupu materiałów budowlanych w większej ilości można uzyskać rabaty. Dzięki ścianie łączącej obydwie części poprawiają się warunki termiczne, ponieważ jest lepsza izolacja domu przed zimnym powietrzem. Oznacza to, że można sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu. Projekt domu bliźniaczego idealnie sprawdzi się również na wąskie działki - o szerokości do 16–17 metrów. Wspólna ściana przyczynia się do niższego kosztu budowy i eksploatacji domu
Korzyści towarzyskie i rodzinne
Dom bliźniak będzie dobrym rozwiązaniem dla wielopokoleniowych rodzin, ponieważ rodziny mają więcej intymności, swobody i prywatności niż w przypadku domów piętrowych. Bliźniaki można zatem traktować jako rozszerzoną wersję domów piętrowych z osobnymi wejściami. Takie rozwiązanie sprawdzi się również w przypadku osób, które cenią sobie bliski i stały kontakt z przyjaciółmi. Dzielenie domu z przyjaciółmi będzie lepsze od sąsiadowania w szeregówce lub w bloku z obcymi ludźmi. W weekendy można wspólnie grillować, grać w gry i spędzać słoneczne dni na ogrodzie. Oddzielne wejścia i wspólny ogród pozwalają z jednej strony czuć bliskość z przyjaciółmi, ale z drugiej prywatność dla znajomych. Jeśli w drugiej połowie domu mieszka znajoma nam rodzina do której mamy zaufanie, to takie rozwiązanie zwiększa nasze bezpieczeństwo. W przypadku dłuższej nieobecności w domu możemy być spokojni, że nikt się nie włamał nam do mieszkania, ponieważ czuwają obok nasi znajomi.
Minusy wspólnej ściany
Wspólna ściana może przysporzyć również sporo kłopotów i podzielić lokatorów na wrogie obozy. Budynki w bliźniaku połączone są jedną ścianą, w której nie można wstawić okien. Najczęściej przy łączącej ścianie zlokalizowane są klatki schodowe i łazienki. Brak okna powoduje, że te pomieszczenia będą ciemne, dlatego warto pomyśleć nad dobrym oświetleniem. Bliskość sąsiadów może skutkować również hałasem, który będziemy słyszeć w naszym mieszkaniu.