Falowniki odpowiadają za „serce” układu instalacji fotowoltaicznej. Czym tak właściwie jest to urządzenie? Dlaczego należy wybrać dobry falownik? Na jakie jego szczególne parametry zwrócić należy uwagę?
Czym są falowniki?
To elementy, jaki zamieniają promieniowanie słoneczne w prąd stały, a następnie w przemienny. Dzięki falownikowi, prąd może trafić więc do… gniazdka elektrycznego! Moduły fotowoltaiczne zamieniają promieniowanie słoneczne w prąd stały, jaki zmienia się później na prąd zmienny. Falownik to jedyny fragment instalacji fotowoltaicznej, który odpowiada za owy proces i „wędrowanie prądu”. Jego głównym elementem jest układ przetwarzający napięcie – ze stałego na przemienne. Znajdują się w falowniku również:
- układy wejściowe
- układ sterujący
- układ zabezpieczający
Rodzaje falowników
Falowniki dzielą się na kilka podstawowych rodzajów. Zazwyczaj według kryteriów podstawowych, ale i parametrów. Mamy więc chociażby:
- Falownik z transformatorem lub bez – zapewnić ma izolację pomiędzy stałym napięciem wejściowym, a siecią energetyczną,
- Falownik wyspowy i sieciowy – nie mają możliwości oddawania do sieci nadwyżki wyprodukowanego prądu, jednak są w stanie zasilać domowe urządzenia oraz ładować akumulatory (dobre do np. projektów domów letnich),
- Falownik jednofazowy – urządzenie zasilane z jednej fazy. Falownik jednofazowy posiada potrójne wyjście fazowe 3 razy 230 V,
- Falownik trójfazowy – urządzenie zasilane trójfazowo. Falownik trójfazowy posiada trójfazowe wyjście 3 razy 230 V.
Monitorowanie pracy falownika – czy ważne?
Oczywiście, ze tak! Funkcja monitorowania pozwoli Ci bowiem móc zdalnie kontrolować pracę domowej elektrowni słonecznej. Monitoring jest niezbędny, jeśli chcesz „wykrzesać” z systemu fotowoltaicznego maksymalną wydajność w domu jednorodzinnym. Z jego pomocą możesz też zapisywać niezbędne informacje o wszelkich, nawet dość nietypowych sytuacjach.
Najłatwiej będzie odczytywać wartości na wbudowanym w falownik wyświetlaczu LCD. Jeśli chcesz jednak rejestrować parametry wejściowe i wyjściowe mocy, napięcia bądź prądu – będzie to wymagało zastosowania układów „Datamanager”. Właśnie one bogate są w informacje, które mogą być wyświetlane bądź analizowane przez użytkownika w aplikacji mobilnej – ewentualnie też na stronie WWW. Dane, jakie uda się odczytać, zawsze możesz sobie archiwizować bądź także generować raporty na podstawie owych danych.
Możesz równie dobrze wykorzystać dodatkowy układ, jaki ma za zadanie mierzyć zużycie energii dzięki odbiornikom. Te z kolei są zainstalowane w budynku. Możesz więc porównywać je z profilem produkcji, jaka występuje w Twojej instalacji fotowoltaicznej. Łatwiej będzie Ci w ten sposób obliczyć stopień wykorzystania energii na... własne potrzeby!
Na co zwrócić uwagę, wybierając falownik?
Jest kilka czynników, o których należy pamiętać przy wybieraniu odpowiedniego falownika do instalacji fotowoltaicznej. Do najważniejszych z nich zalicza się:
- renoma producenta,
- długość udzielanej gwarancji,
- stopień ochrony (minimalnie IP 65),
- elementy chłodzące,
- sprawność falownika przy częściowym obciążeniu,
- zakres temperatury przy jego pracy (między -25 st. C a + 60 st. C),
- szybkość, z jaką falownik wyszukuje oraz utrzymuje punkt mocy maksymalnej,
- łatwość instalacji,
- liczba faz,
- dostępność serwisu,
- dokumentacja w języku polskim,
- zgodność falownika z obowiązującymi przepisami,
- możliwość łatwej kontroli i naprawy.