Kotłownia to niewidzialne serce i zaplecze domu. Warto przemyśleć urządzenie tego miejsca, aby było funkcjonalne i praktyczne.
Ogrzewanie domu
Zanim zaczniemy planować urządzenie kotłowni, musimy zastanowić się, jakie ogrzewanie wybierzemy do naszego domu. Piec gazowy nie wymaga dużo miejsca, a także nie musi być podłączony w osobnym pomieszczeniu. Wybierając takie ogrzewanie, możemy zrezygnować z kotłowni i umieścić sterowniki w łazience czy hallu. Natomiast jeśli zdecydujemy się ogrzewać dom paliwem stałym, koniecznie trzeba stworzyć większą kotłownię. Duża i dobrze zaprojektowana kotłownia może stać się pomieszczeniem techniczno – gospodarczym. W tym projekcie przewidziana jest duża kotłownia, więc można ogrzewać dom paliwem stałym
Wyposażenie kotłowni
W kotłowni nie musi znajdować się tylko piec, kocioł czy pompa. Jeśli dobrze zaprojektujemy to pomieszczenie, to możemy urządzić tam funkcjonalny schowek, w którym będziemy przechowywać różne sprzęty zimowe, sezonowe ubrania, środki czystości. Pamiętajmy o tym, żeby wykorzystać każdą pustą ścianę kotłowni i zawiesić na niej półki. Dzięki temu zyskamy dodatkowe miejsce. Kotłownia jest bardzo ciepłym pomieszczeniem, dlatego nie powinno się przechowywać tam przetworów, produktów spożywczych oraz rzeczy łatwopalnych. Pamiętajmy o tym, że kotłownia powinna być nie tylko funkcjonalnym, ale także bezpiecznym pomieszczeniem. Warto zamontować również roboczy blat, na którym będzie można położyć drobne rzeczy, a pod nim umieścić kosze i pudełka. Taki blat świetnie sprawdzi się podczas majsterkowania czy naprawiania różnych przedmiotów. Jeśli opalamy dom węglem, należy wyposażyć kotłownię w kilka zamykanych szafek, aby zabezpieczyć przedmioty przed kurzem i sadzą. Warto także zamontować dużą umywalkę oraz uchwyt na ręcznik. Jeśli masz małą łazienkę, dobrym pomysłem będzie podłączenie pralki w kotłowni. Jeśli posiada ona wyjście na zewnątrz, to warto wygospodarować półkę na narzędzia i akcesoria ogrodnicze.
Kotłownia w przypadku paliwa stałego
Paliwa stałe (szczególnie węgiel) łatwo brudzą otoczenie. Dlatego dobrze jest zaplanować dwa wejścia do kotłowni – z garażu lub z zewnątrz oraz przedpokoju lub kuchni. Takie rozwiązanie pomoże w utrzymaniu czystości oraz ułatwi wnoszenie opału. Należy również zastanowić się, gdzie będziemy trzymać opał. Warto jest wyznaczyć osobne miejsce obok kotłowni (np. w garażu), by przechowywać zapas opalu na cały sezon.