Budując wymarzony projekt domu jednorodzinnego należy pamiętać o tym, że nie tylko starannie przemyślana konstrukcja jest ważna. Należy do niej dodać również kosztorys, ale i harmonogram wszystkich prac na budowie, by została ona zakończona w założonym terminie. Jak długo powinno się budować dom? Czy jest to uwarunkowane prawnie? Dowiedz się więcej w tym temacie.
Ile czasu buduje się domy w Polsce?
Szacuje się, że w naszym kraju budowa projektu domu jednorodzinnego powstaje w ok. 5 lat. Według statystyk jednak, czas ten na przestrzeni lat znacznie się skrócił. Na tempo postępujących prac budowlanych wpływa nie tylko sama organizacja na budowie, ale i źródło finansowania czy wybrana technologia budowy domu. Aby nie doprowadzać do powstawania większych kosztów związanych z budowaniem wymarzonego miejsca na ziemi, zaleca się poświęcenie na proces budowy maksymalnie do 18 miesięcy, tj. półtora roku. Oczywiście, nie każdy będzie mógł pozwolić sobie na takie tempo prac.
Czas budowy domu w świetle przepisów Prawa budowlanego
Według prawa, nie istnieje określony czas ukończenia prac budowlanych dla inwestorów. Pozwolenie i zgłoszenie ważne będzie bezterminowo – pamiętając przy tym, że prace budowlane muszą zostać rozpoczęte, nim upłyną 3 lata od momentu załatwienia formalnych spraw „papierkowych” w urzędzie. Pamiętaj o tym, że:
pozwolenie na budowę – nie możesz pozwolić sobie na 3-letnią przerwę w budowie, bo pozwolenie wygaśnie;
zgłoszenie budowy – możesz pozwolić sobie na dowolną przerwę w budowie, jednak w przypadku uzyskania zgłoszenia zamiast pozwolenia na budowę, obiekt musi spełniać wiele istotnych warunków.
Jak można zatem wywnioskować, budowa domu często trwa rok, trzy, ale i pięć lat. Niekiedy zdarza się też, że proces budowy domu znacznie się wydłuża. Niektórzy zawieszają zaś całkowicie budowę domu, zapominając o formalnościach. To jednak bardzo ważne, nawet gdy pozwolenie na budowę zacznie wygasać.
Wystarczy nawet drobna praca wpisana do dziennika budowy, by pozwolenie na budowę całkowicie nie wygasło. Kiedy bowiem do tego dojdzie, będziesz musiał postarać się o nowe pozwolenie, zgodne z aktualnymi przepisami miejscowymi oraz technicznymi. A co w przypadku, gdy okaże się, że trzeba ustalić projekt domu jednorodzinnego od nowa, bo np. zmienił się miejscowy plan zagospodarowania? Pamiętaj o tym!
Harmonogram prac budowlanych – dlaczego taki ważny?
Budowanie domu zgodnie z zaplanowanym harmonogramem jest ważne, by nie doprowadzać do przestojów albo nagłego podwyższenia się kosztów prac. Pamiętaj, że naniesione zmiany po długim okresie oczekiwania mogą wymagać zgody architekta. Niektóre odstępstwa będą musiały również wpłynąć na decyzję pozwolenia na budowę – gdy będą z nim niezgodne. Jeśli zrealizujesz projekt od razu, krok po kroku, łatwiej będzie zapanować nad całym procesem budowy oraz jej harmonogramem.
Dobrze przemyślany i opracowany projekt wymarzonego domu to podstawa. Każda drobna zmiana w projekcie może wymagać nowych formalności, co siłą rzeczy wydłuża proces budowy. Pominięcie szczegółów może narazić Cię na generowanie dodatkowych kosztów – nie tylko jeżeli chodzi o opracowanie zamiennego projektu i materiały, ale też nieprzewidzianą pracę budowlańców. Może to wpłynąć na utratę płynności finansowej, a także termin zakończenia prac budowlanych. Będzie to z kolei duży problem, gdy np. wziąłeś kredyt na budowę domu.
Własne finanse kontra czas trwania budowy domu
Osoby, które nie korzystają z pomocy banku i nie biorą kredytu na budowę, bardzo często budują swój wymarzony projekt domu jednorodzinnego przez wiele lat. Czy warto jednak rozpoczynać prace budowlane, gdy nie posiada się odpowiedniej kwoty na inwestycję, pozwalającej na ukończenie jej w ciągu dwóch sezonów minimum do zamkniętego stanu? To najważniejszy etap budowy, do którego mocno trzeba się przyłożyć. Nierozsądne jest zamrażanie oszczędności w budowę domu, niedokończenie jej i zostawienie np. na zimę – narażając już ukończone elementy na wyniszczenie. Tym samym, narażając również… swoje finanse.
Kiedy najlepiej ukończyć budowę domu?
Zaleca się, by najpóźniej zakończyć opracowywanie projektu domu do wiosny. Wówczas powinny być już ukończone sprawy formalne, kredyt czy wybór wykonawcy. Wraz z wiosną, dobrze będzie zacząć roboty naziemne, kiedy to temperatura będzie oscylować powyżej 5 st. C. Jeżeli planujesz murowany dom, potrzebować będziesz średnio:
- 1 miesiąc na prace ziemne (np. fundament, piwnica),
- 4 miesiące na stan otwarty surowy (np. strop, ściany nośne),
- 1 miesiąc na zamknięcie stanu surowego (np. ostateczne pokrycie dachowe),
- 4 miesiące na wykończenie (np. instalacje, tynki, podłogi, ocieplenie).