Nowoczesne kotły na pelet wyróżniają się tym, że są zarówno energooszczędne, jak i ekologiczne. Dlaczego? Otóż, korzystają z paliwa odnawialnego i charakteryzują się świetnymi parametrami. Czym jeszcze wyróżniają się nowoczesne kotły na paliwo?
Projekt domu z kotłem na pelet
Kotłownia z piecem na pelet w domu jednorodzinnym wygląda na pewno o wiele bardziej estetycznie, jak np. na węgiel. Łatwiej jest ją bowiem wyczyścić, zatem jest w niej schludniej. Kocioł na pelet służy do ogrzewania domów. Dzięki nim można również przygotować ciepłą wodę użytkową. Nie ma problemu, żeby kocioł taki współpracował z kaloryferami ściennymi, ale też ogrzewaniem w podłodze.
Jak wiadomo, emisja zanieczyszczeń i energia stale idą w górę – kotły na pelet są jednak rozwiązaniem tej sytuacji! Producenci prześcigają się z produkcją modeli jak najbardziej zaawansowanych technicznie, przez co można znaleźć na rynku coraz bardziej nowoczesne kotły na pelet.
Czym tak właściwie jest pelet? Otóż, jest to paliwo odnawialne – czyli jedno ze źródeł ciepła, które służy do podgrzewania wody oraz ogrzewania budynków. Podczas stosowania tego typu piecy, obniża się wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną Ep. Każdy nowoczesny kocioł wyróżnia się tym, że jest on efektywny energetycznie. Charakteryzuje się też dość niską emisją spalin. Mało tego, kotły na pelet posiadają też wysoką klasę energetyczną A+, ale też A++. Dym jest zaś praktycznie nie do zauważenia, a przy okazji zawiera też o wiele mniej zanieczyszczeń niż ten piec, który opalany jest węglem. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na kocioł z peletem w projektach domów.
Nowoczesne kotły na pelet
Współczesne kotły na pelet są zaawansowane technologicznie, ale spełniają też obowiązujące wymogi – nawet te, które wejdą w życie dopiero w najbliższym czasie. Przy wymianie starego źródła energii na nowoczesny kocioł na pelet w domu, możesz również uzyskać wsparcie finansowe z programów gminnych lub ogólnokrajowych.
Nowoczesne kotły na pelet posiadają zwartą bryłę. Zwykle wszystkie moduły urządzenia są ulokowane w jednej obudowie. Niektóre kotły mogą się składać z dwóch elementów – kotła i zasobnika umieszczonego obok niego. Kotły o mniejszej mocy mają też niekiedy zasobnik na górze – są wtedy wysokie, ale ich podstawa jest niewielka. Pelety z zasobnika są przenoszone do palnika kotła podajnikiem, najczęściej ślimakowym. Bywa, że palnik znajduje się w osobnej obudowie na zewnątrz. Wtedy podajnik jest również umieszczony w rurze zewnętrznej. Taki kocioł może być dość rozbudowany.
Przed wybraniem kotła warto sprawdzić położenie drzwiczek rewizyjnych, króćców podłączeniowych i innych elementów, do których trzeba mieć wygodny dostęp podczas eksploatacji urządzenia. Producenci zawsze podają jednak wymagane odległości od ścian, które muszą być zachowane w każdej sytuacji i w poszczególnym projekcie domu.
Jak działa kocioł na pelet?
Kotły na pelet są dość łatwe w obsłudze. Wyposażone są w duże zasobniki peletów, które podajnik automatyczny przenosi bezpośrednio o palnika. Nie wymagają też codziennej obsługi. Pełen zasobnik, zależnie od ładowności, może wystarczyć bowiem nawet na 10, 20 dni pracy kotła. Każdy nowoczesny kocioł posiada moduł sterowania z wyświetlaczem, w którym należy wybrać właściwy tryb pracy i zaprogramować odpowiednie nastawy. Czujniki temperatury i programator pogodowy pozwalają dostosować sposób pracy kotła do warunków pogodowych i wymagań domowników.
W kotłach na pelet powstaje bardzo mało popiołu – popielnik można więc opróżniać tylko raz w miesiącu. Popiół drzewny nie jest tak uciążliwy, jak węglowy. Ma on postać lekkiego, jasnego pyłu, który można wykorzystać jako… nawóz w ogrodzie! W kotłowni łatwo jest więc zachować czystość, o czym już wspominaliśmy na początku.
Nowoczesne kotły na pelet działają cicho – od czasu do czasu słychać jedynie delikatny turkot motoreduktora, napędzającego podajnik. Są to również urządzenia bezpieczne. Producenci stosują dziś rozwiązania uniemożliwiające powstanie pożaru, na przykład zapobiegające zapaleniu się peletu od cofającego się płomienia palnika.
Nowoczesny kocioł na pelet można włączyć do systemu projektu domu inteligentnego. Sterownik z wyświetlaczem to już… standard. Urządzenie z programatorem czasowym można odpowiednio nastawić na poszczególne dni, a kotłem wyposażonym w moduł internetowy sterować zdalnie, przy użyciu smartfona.
Kotły mają czujniki potrzebne do optymalizacji pracy, ale mogą mieć również dodatkowe czujniki, poprawiające komfort użytkowników – na przykład czujnik ilości paliwa w zasobniku, powiadamiający o konieczności zamówienia peletu. A więc, kocioł na pelet stanie się nie tylko ekologicznym rozwiązaniem ogrzewania w domu, ale też bardzo interesującym gadżetem!