Maty aerożelowe odnalazły swoje zastosowanie w budownictwie jako izolacja… termiczna! Jeśli więc chcesz swój projekt domu ocieplić od środka albo pozbyć się uporczywych mostków termicznych, warto będzie zainwestować właśnie w tego typu materiał. Co jeszcze wyróżnia maty aerożelowe?
Mata aerożelowa – co to jest
Jak dobrze wiesz, zazwyczaj domy jednorodzinne ocieplane są wełną mineralną albo styropianem. Jednak, nie zawsze można tego typu izolacje termiczne zastosować, bo:
- stary budynek nie będzie odpowiadał współczesnym standardom,
- w budynku objętym ochroną konserwatora zabytków nie można ocieplać domu od zewnątrz,
- podczas ocieplania wełną albo styropianem powstało sporo mostków termicznych.
Kiedy jedna z tych powyższych trzech sytuacji Cię dotyczy, warto pokusić się o zastosowanie nowoczesnego i efektywnego termicznie izolatora, mianowicie… maty aerożelowej! Współczynnik przewodzenia ciepła materiału to ok. 0,015 W / mK – zatem, maty są znacznie lepsze pod tym względem od innych termoizolatorów. Możesz stosować maty aerożelowe np. w cienkich warstwach – wystarczy bowiem tylko 6 cm maty aerożelowej, żeby w domu było ciepło! W porównaniu do np. styropianu grafitowego, którego trzeba zastosować przynajmniej 13-sto centymetrową warstwę.
Czym jest aerożel?
Aerożel jest produkowany zazwyczaj z mokrej masy krzemionkowej, jaką doprowadza się do żelowej postaci. Później działa na nią ciśnienie i wysoka temperatura, jaka zmienia żel w sztywną pianę. Zatem, mata aerożelowa to połączenie mikroporów krzemionkowych z powietrzem – stanowi ono prawie 100 % objętości aerożelu, co czyni maty świetnym izolatorem… akustycznym! Dodatkowo, takie maty wzmacnia się szklanym włóknem, przez co osiągają grubości 5mm bądź 10 mm.
Jakie właściwości mają maty aerożelowe?
Przede wszystkim, maty wymyślono głównie do izolowania chłodni, łodzi, samolotów albo rurociągów. Ze względu jednak na ich właściwości, matami aerożelowymi zaczęto również izolować domy szeregowe czy jednorodzinne. Maty wyróżniają się tym, że:
- są ciężkie – zwłaszcza w porównaniu do styropianu bądź innych płyt termoizolacyjnych
- ich masa gęstościowa wynosi ok. 150 kg / m3 – to kilka dwa razy więcej od styropianu lub płyt PIR
- są wytrzymałe na rozciąganie i ściskanie (nie mniej od 100 kPa) – a więc, na podobnym poziomie, co styropian. Jednak w dalszym ciągu większym, jak płyty PIR
- wykazują świetne właściwości jako izolator akustyczny
- są elastyczne i bardzo łatwo można je dociąć – nawet bez większego doświadczenia
Warto dodać, że w przy budowaniu domu jednorodzinnego liczy się wysoka odporność na ogień materiałów, jakimi chcemy izolować obiekt. W przypadku mat, są one zachować w stanie nienaruszonym swoje właściwości w temperaturach nawet między -200 st. C, a… +650 st. C! Jest to więc bardzo istotna kwestia, jeżeli chcesz zabezpieczyć dom przed przypadkowym pożarem. Maty aerożelowe sklasyfikowano jako niekapiące i trudno zapalne (klasa „A”). Z kolei np. styropian bądź wełna są samo gasnące jednak… dopiero po usunięciu źródła ognia. Zatem klasyfikują się do grupy „E”.
Jeszcze jednym, dość ważnym czynnikiem wyróżniającym aerożelowe maty, jest ich… paro przepuszczalność. Aerożel w czystej postaci będzie chłoną wilgoć i tracił termoizolacyjne właściwości. Przez to właśnie wzmacnia się go włóknem szklanym, aby nadać matom hydrofobowych właściwości.
Dlaczego maty aerożelowe nie są w Polsce popularne?
Niestety, ale za brak popularności mat z aerożelu odpowiedzialna jest głównie ich… cena. Koszt takich mat znacznie przewyższa bowiem styropian bądź wełnę mineralną, dlatego projekty domów jeszcze nie wykorzystują tej opcji powszechnie. W naszym kraju aerożelowe maty wykorzystuje się w budowie domu do cienkiej warstwy – i to zazwyczaj jedynie do docieplenia bądź zlikwidowania powstałych mostów termicznych. Jeszcze niewiele z nas decyduje się na wykorzystanie owych mat jako wielko powierzchniową termoizolację.
Za matę aerożelową należy zapłacić ok. 150zł / m2 (5 mm grubości) lub ok. 230 zł / m2 (10 mm grubości).