Bardzo często okazuje się, że mały dom jednorodzinny jest zdecydowanie lepszym wyborem, jak mieszkanie w bloku. Dlaczego tak jest? Otóż, mały dom może być tani, łatwy w budowie i niepotrzebujący zbyt wielkiej działki do jego posadowienia. Jakie są jeszcze zalety projektów małych domów wolnostojących?
Skąd się wzięła popularność projektów małych domów?
Dziś coraz więcej osób decyduje się na budowę małego domu jednorodzinnego. Wszystko za sprawą tego, że działki położone w atrakcyjnych miejscach nie są zbyt duże – więc zwyczajnie trzeba na nich zmieścić projekt małego domu. Dodatkowo, ludzie często decydują się na niewielkie domy w początkach małżeństwa, a później się z nich przeprowadzają. Niestety, ale duży dom już „na starcie” będzie dla większości ludzi kłopotliwy nie tylko do utrzymania pod względem czystości, ale i kosztów użytkowania codziennego.
Tego typu dom będzie dobry dla czteroosobowej rodziny – o powierzchni między 100 a 150 m2. Małe domy cieszą się zatem wśród nich sporym powodzeniem, które z roku na rok rośnie. W związku z tym, w pracowniach architektonicznych powstaje wiele projektów tego typu budynków – oczywiście, będących bardzo komfortowo rozplanowanych, przestrzennych i „skrojonych na miarę”.
Dlaczego warto wybudować mały dom?
Przede wszystkim, ze względu na mniejsze koszta. Bardzo często okazuje się bowiem, że mały dom na obrzeżach miasta będzie inwestycją tańszą, jak np. kawalerka w ścisłym centrum. Wielu ludzi uważa też, że zamiast stawiać duży dom na małej działce, zdecydowanie lepiej jest postawić mniejszy dom na… większym kawałku ziemi! To dobra opcja zwłaszcza dla tych, którzy cenią sobie bliskość natury.
W małych domach przeważa również fakt, że mniejszą przestrzeń taniej można zaaranżować. Jednak, kiedy posiada się niewielki metraż, można również przemyśleć sprawę i postawić np. na oryginalne, unikatowe wyposażenie – ograniczając wówczas jego ilość i stawiając na jakość. Mniejszy dom oznacza również tańszą jego eksploatację – a, co za tym idzie, zmniejszenie się rachunków za ogrzewanie czy wodę. Domy o mniejszej powierzchni użytkowej oznaczają też brak ciągów komunikacyjnych – a więc, nie będzie między pokojami zbędnych korytarzy. Przestrzeń w małych domach projektowana jest dziś bowiem tak, aby ją maksymalnie wykorzystać.
Dlaczego jeszcze projekty małych domów cieszą się takim powodzeniem? Otóż, ludzie myślą dziś przedsiębiorczo. Dla wielu młodych ludzi lepiej jest wziąć mniejszy kredyt i zyskać dom łatwiejszy do późniejszej sprzedaży, jak spłacać wielki dom przez równie wiele lat, tracąc szansę na jego sprzedaż. O ile w ogóle kiedykolwiek dojdzie do tego, że dom zostanie… sprzedany.
W jaki sposób wybrać projekt małego domu?
W tym przypadku najważniejsza będzie zawartość bryły, a także prosty układ dachu. Znaczenie będzie miało też wejście do centrum (możliwie pośrodku elewacji). Komunikacja w małym domu powinna być oszczędna – zatem, przejścia między pomieszczeniami muszą być przemyślanie poprowadzone. Jeśli projekt będzie z poddaszem, to centralna lokalizacja schodów powinna być priorytetem. Warto szukać również tych domów, które będą podzielone na strefę dzienną i nocną.
W małych domach koniecznie powinieneś zwrócić uwagę również na umiejętne zgrupowanie pokoi o powiązanym przeznaczeniu (np. kuchnia ze spiżarką lub sypialnia z garderobą). Warto też rozejrzeć się za takim projektem, gdzie kuchnia będzie otwarta na salon – to znacznie ułatwi codzienne funkcjonowanie domownikom!