Rosnące ceny gruntu i nieruchomości nie zniechęcają Polaków do marzeń o własnym domku z ogródkiem. Wymuszają jednak poszukiwanie najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Trzeba podjąć decyzję czy chcemy zamieszkać na wsi, w odległości od większych aglomeracji, czy podjąć trud poszukiwania działki na obrzeżach miasta. Biorąc pod uwagę coraz większą popularność podmiejskich osiedli domków szeregowych, druga opcja wcale nie musi być droższa. Okoliczności i sytuacje są różne, dlatego warto porównać wady i zalety samodzielnych domów jednorodzinnych i budownictwa szeregowego.
Najczęściej w obydwu przypadkach można cieszyć się własnym ogródkiem, prywatnym wejściem i brakiem sąsiadów w pionie budynku. Obydwa rodzaje zabudowań mogą być przestronne bądź małe, w tradycyjnym lub nowoczesnym stylu. Jednak segment szeregowy raczej nigdy nie będzie domem parterowym, a wolnostojący dom jednorodzinny nie dorówna szeregowcom ekonomią.
Można być zdania, że rezygnacja z budowy samodzielnego domu i decyzja o kupnie szeregówki to pójście na kiepski kompromis. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że każdy w życiowych wyborach kieruje się nie tylko zawartością swojego portfela, ale też wyznawanymi wartościami. Dla jednych budowa wolnostojącego domu będzie spełnieniem życiowych ambicji i marzeń. Inni jednak mogą zapatrywać się na taki cel jako wyjątkowo trudny, czasochłonny i bezsensowny w dobie, kiedy liczą się szybkie i sprytne rozwiązania.
Wady budownictwa szeregowego względem domów wolnostojących
Wolnostojący dom jednorodzinny zapewnia wysoką niezależność i prywatność. Nie musimy z nikim konsultować naszych wyborów względem elewacji i innych zewnętrznych elementów budynku. O ile parametry działki nie są przeszkodą, dom można ustawić z dala od oczu sąsiadów i przechodniów. Takie rozwiązanie zapewnia dużą swobodę i pewność zarządzania domem na własnych zasadach. Brak sąsiadów za ścianą oznacza z jednej strony ciszę i spokój, a z drugiej pozwala nieskrępowanie cieszyć się głośniejszymi spotkaniami towarzyskimi w domu. Wnętrze domu szeregowego nie będzie doświetlone tak, jak w tradycyjnym domu jednorodzinnym, ponieważ na co najmniej jednej ścianie obecność okien ogranicza przylegający dom sąsiada. Samodzielny dom można dowolnie rozbudowywać w pionie i poziomie. Faktem jest, że dom szeregowy nigdy nie osiągnie takich gabarytów czy wysublimowanej formy, jakie może mieć dom wolnostojący. Ponadto budownictwem szeregowym zajmują się najczęściej deweloperzy, a nie osoby prywatne. Dom jednorodzinny ma w tym względzie przewagę, ponieważ od początku budowy sami decydujemy o jego kształcie, wyglądzie i funkcjonalności.
Zalety szeregówek
Nie wszyscy jednak są entuzjastami indywidualizmu, a niektórym duża prywatność może kojarzyć się raczej z izolacją niż jakością, do której warto dążyć. Dla jednych sąsiedzi oznaczają przykrą konieczność kompromisów i codzienną inwigilację, a dla drugich wspierającą się wzajemnie lokalną społeczność. Do nowych osiedli szeregowych wprowadzają się najczęściej młode rodziny i małżeństwa, często w podobnym wieku. W praktyce oznacza to wychowywanie dzieci wśród rówieśników, w okolicy, w której wszyscy się znają. Zapewnia to nie tylko duże poczucie bezpieczeństwa, ale i podnosi jakość codziennego czasu wolnego dzieci i dorosłych. W dobie digitalizacji i wiecznego pośpiechu niełatwo nawiązywać nowe znajomości spoza kręgu rodziny czy współpracowników. Osiedla domków szeregowych zapewniają życie we wspólnocie i tworzenie społecznych więzi nie tylko wśród dzieci, ale również między rodzicami czy osobami starszymi. Łączą komfort domów jednorodzinnych ze spółdzielczością i zaletami bycia blisko siebie.
Wiele cech, które wymienia się jako wady szeregówek, decydujące na korzyść budownictwa wolnostojącego, w rzeczywistości dotyczą obydwu rodzajów zabudowań. Ogrody i podjazdy domów szeregowych przylegają do siebie, ale też rzadko która działka pod dom wolnostojący nie ma koło siebie sąsiada. Nawet jeśli budujemy się na nowo zagospodarowanych terenach i taka sytuacja się zdarzy, możemy mieć pewność, że prędzej czy później takiego sąsiada zyskamy. Praktyczne względy, takie jak obecność mediów i możliwość przyłączy czy dostęp do drogi dojazdowej sprawiają, że zabudowa się zagęszcza.
Obowiązujące nierzadko na osiedlach szeregowych regulaminy sporządzane są tak, aby mieszkańcom służyć, a nie przeszkadzać. Regulują kwestie ciszy nocnej, ale również dbałości o wspólne tereny osiedla, organizację placów zabaw czy ułatwień komunikacyjnych dla osób starszych lub rodziców z wózkami. Spółdzielnie mieszkaniowe sprzyjają organizacji wspólnego budżetu na drobne naprawy oraz wprowadzanie zabezpieczeń zwiększających bezpieczeństwo mieszkańców. Na osiedlach domków szeregowych rzadko zdarzają się kradzieże i włamania, a okolica jest spokojna i chroniona nawet po zmroku.
Oczywiście, jeśli wolnostojący dom jednorodzinny ma być spełnieniem wieloletnich marzeń, na nic przekonywanie o zaletach domu szeregowego. Potrzeby każdej rodziny są inne. Dla tych, którzy biorą obydwie opcje pod uwagę, rozważenie plusów i minusów może zaważyć na ostatecznej decyzji.